MENAAM 4 mei 2021 – Vrijheid geef je door. Deze dag herdenken wij ieder jaar de slachtoffers die sinds de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. Dit zijn de militairen en burgers die stierven in de oorlogsjaren, in oorlogssituaties en tijdens de latere vredesmissies.

IMG 0285bc Smallvlnr - Aaltje Dijkstra, ds Jeroen van Olffen en wethouder Boukje Tol.
fotos: menaldumdorp.nl

De gemeente Waadhoeke herdenkt op deze dag eveneens de oorlogsslachtoffers die vielen in onze gemeente. Namens de gemeente Waadhoeke was het wethouder Boukje Tol die in Menaam en bij Menaam twee bloemstukken legden. Bij het oorlogsmonument op het kerkhof te Menaam en een bloemstuk bij het oorlogsmonument aan de Ryksstrjitwei, alwaar op 19 november 1944 drie jongemannen werden gefusilleerd. Vanuit ons dorp was het Aaltje Dijkstra die bij elk van deze herdenkingen een toepasselijk gedicht voor las.

IMG 0311bc Small IMG 0317bc Small

 Oorlogsmonument aan de Ryksstrjitwei nabij Menaam

 

Geoorloofd - Ted van Lieshout

Alles aan oorlog is fout.
Zelfs de vervoeging
van het woord houdt
zich niet aan de regels
van sterk en zwak:
de verleden tijd

van oorlog is vrede.
Maar de verleden tijd
van vrede is oorlog.

Is het daarom dat er steeds
weer oorlog is en steeds weer vrede?
Omdat tijd wel voorbij kan gaan
maar nooit is voltooid?

De vrijheid kwam in het voorjaar - Ankie Peypers

de vrijheid kwam in het voorjaar
de vrijheid komt in het voorjaar
kijk maar we vieren haar

ze kwam kapot en in tranen
ze had oorlog onder de leden
je kon niet geloven
dat komt ze te boven
haar lauwerkrans was voor doden

maar ze vroeg ons haar door te geven
ik lig in jullie handen, zei ze
wees niet stil, zoals ik niet stil was
denk niet dat het onmogelijk is
denk dat het onmogelijk is, maar doe het

neem me mee
naar waar ik niet ben
neem me mee, zegt ze laat me leven.


1997 – Ted van Lieshout (Eindhoven 1955) is schrijver, dichter, tekenaar.
Zijn eerste dichtbundel “Van verdriet kun je grappige hoedjes vouwen”
werd in 1987 onderscheiden als beste bundel met een Vlag & Wimpel.
Zijn veelzijdige werk is veelvuldig bekroond in binnen- en buitenland.

Ankie (Johanna Annie) Peypers (Amsterdam, 1928) is medeoprichter van het Centrum voor Chileense Cultuur, waar zij van 1976 tot 1986 voorzitter van was. In 1946 kwam haar debuutbundel 'Zeventien' uit. Voor 'Geen denken aan' (1962) is zij bekroond met de Anne Frank Prijs.

Gedicht voorgedragen tijdens herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk, 4 mei2000.

 

Meer weten over beide oorlogsmonumenten in Menaam, zie [artikel]


 

 

 

[dit artikel delen op]

Feintsje logogrijs links

Website van het dorp Menaam (Menaldum).

De website is opgezet door dorpsbelang Menaam en werkt met een eigen redaktie.

Wij willen u informeren over het dorp Menaam, de historie, de aktualiteit, bedrijven, verenigingen, etc.. Ook u als bezoeker kan aktief gebruik maken van de site door mee te doen aan onze stellingen en op- aanmerkingen via e-mail kenbaar te maken aan onze redaktie. Vragen kunnen worden gesteld via de vermelde e-mailadressen. De website functioneert naast onze dorpskrant "Menaem in 't Ljocht". Dorpsbelang Menaldum.

Heeft u ook iets voor de website, laat het ons weten en stuur het eventueel met foto naar onze redactie:

  FB Feintsje